Dr. Tar György Dr. Tar György
ügyvéd

GYAKRAN FELMERÜLŐ KÉRDÉSEK


T. Ügyvéd Úr! Mielőbb el szeretnék válni férjemtől, de a vagyon megosztásával kapcsolatban még szükségem lenne egy kis időre, hogy jó döntést hozhassak. Kérdésem az lenne, hogy van-e lehetőség arra, hogy elváljunk úgy, hogy a vagyoni kérdéseket még nem rendezzük?

Igen. Pár évvel ezelőtt alapjaiban változott meg e körben a jogszabályi rendelkezés. Míg évekkel ezelőtt a közös megegyezéses bontás egyik szükséges eleme volt az ingóságok tekintetében a rendezés, mára lehetőség van arra is, hogy a vagyoni elemeket ne tegyék a bontóper részévé. Ilyen esetben a rendezés történhet egy későbbi időpontban.

Az interneten olvastam, hogy 2022-től változás történt a közös szülői felügyletet illetően. A korábbi szabályozáshoz képest mi változott meg?

2022. január 1-jétől lehetőség nyílt arra, hogy egyik fél kérelmére is dönthet a bíróság a közös szülői felügyelet elrendeléséről. Korábban ezt csak együttes kérelem alapján alkalmazhatta. Tehát ez azt jelenti, hogy ha Ön a közös felügyeletet látná legjobb megoldásnak a gyermekek érdekében, a másik szülő pedig kizárólagos felügyeletet szeretne, akkor a bíróság - minden esetben a gyermekek érdekeit figyelembe véve - dönthet az Ön javára.

A 10 éves gyermekünket is meg fogják hallgatni a válóperünk során? Nem szeretném ennek kitenni őt.

Erre nem tudnék egyértelmű igennel vagy nemmel válaszolni. Egyfelől nem tartom szerencsésnek, ha a gyermeket feleslegesen a per „szereplőjévé” teszik a felek, ugyanakkor vannak olyan élethelyzetek és körülmények, amikor szükséges a meghallgatása. A meghallgatás módját illetően viszont számos eshetőség van, melyek alkalmazását felelősséggel kell megválasztani annak érdekében, hogy a gyermekben mindez a legkisebb megrázkódtatást eredményezze.

Ügyvéd Úr! Érdeklődni szeretnék, hogy a covid járvány miatt mire lehet számítani, a perek mennyire húzódnak el?

Alapvetően nem jellemző, hogy a járvány miatt elhúzódnának a bontóperek. A járvány kezdetén még voltak speciális eljárási szabályok, azonban ezek mostanra megszűntek. A felek megbetegedése és az ezzel kapcsolatos időpont módosítás némiképp befolyásolhatja a lefolyást, de a bíróság részéről nem jellemző, hogy hosszabb ideig tartana az eljárás.

Az lenne a kérdésem, hogyha mindenben meg tudunk egyezni a férjemmel és alapvetően nincs közöttünk vita, akkor nincs is szükség tanúk bevonására a válóperünkben?

Igen, amennyiben a közös gyermek(ek) tekintetében a szülői felügyelet gyakorlása, a gyermek(ek) tartása, a különélő szülő és gyermek közötti kapcsolattartás, házastársi tartás, a házastársi közös lakás használata kérdésében megegyeztek, egyezségüket a bíróság is jóváhagyja és nincs szükség tanúk bevonására az eljárásban.

Az lenne a kérdésem, hogy gyermektarásdíj esetében az inflációkövetésről is dönt a bíróság?

Nem, mivel a bíróság kötve van a felek kereseti kérelméhez, illetve közös egyezségük esetén a megállapodáshoz. Tehát azt a kereseti kérelemben külön kérni kell, vagy a megállapodásban külön rendelkezni róla.

Gyermekem egyetemre készül, jár utána tartásdíj?

A gyermek egyetemi tanulmányi ideje alatt a külön élő szülő gyermektartásdíj-fizetési kötelezettsége továbbra is fennáll. Jogszabályi követelmény ugyanakkor, hogy a gyermek ne legyen érdemtelen a tartásra, illetve ne hanyagolja el rendszeresen, önhibájából a tanulmányi- és vizsgakötelezettségeit. További feltétel még, hogy a tartással a külön élő szülő saját tartása, vagy egy másik kiskorú gyermekének tartása ne kerüljön veszélybe. Életkori megkötés még, hogy a huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyermek tartására a külön élő szülő csak rendkívül indokolt esetben kötelezhető.


Elbizonytalanodott? Válaszolok minden feltett kérdésére.


Bemutatkozás  |   Szakterületek  |   A válásról  |   Ajánlás  |   GYIK  |   Kapcsolat  |  

honlap:  Hugó