Munkám során törekszem arra, hogy a családon belüli vita a lehetőségekhez mérten közös megállapodással záruljon, ami jó alapja lehet a felek közti szükséges együttműködésnek.
Vallom, hogy az ügyvéd feladata a válóperek során elsősorban az, hogy a feleket kellő empátiával és felkészültséggel a közös megegyezés irányába terelje, ami a válást nem csak lelkileg teheti fájdalommentesebbé.
Természetesen nem minden esetben lehet és kell törekedni a közös megegyezésre. Vannak helyzetek, amikor a felek már nem tudnak együttműködni, vagy az ellenérdekű fél elzárkózik az ésszerű megállapodástól, a kompromisszum megkötésétől, vagy épp a gyermekek életének rendezése miatt szükséges egy határozottabb fellépés a másik féllel szemben.
Ilyenkor egy rátermett ügyvéd szakmai segítsége elengedhetetlen.
Az első találkozás alkalmával hosszan elbeszélgetek az ügyfeleimmel, hogy az ügy körülményeit, a szereplők életét, álláspontjait megismerhessem, és mindezek alapján felvázoljam a választási lehetőségeket, valamint azok következményeit.
Tapasztalatom szerint az első beszélgetés után sok esetben szükséges és hasznos az ügyfélnek újra átgondolnia a kialakult helyzetet, hogy végül közösen együtt egy olyan stratégiát dolgozzunk ki a jogi vita megoldására, ami számára minden tekintetben megfelelő, elfogadható, annak minden következményével együtt.
Ha felmerül a válás gondolata, az első lépés, hogy a felek átgondolják, felmérjék, van-e lehetőség a közös megegyezéses bontásra.
Az alábbi úgynevezett járulékos kérdésekben kell megegyezni, megállapodni:
A válás menete lényegesen könnyebb és gyorsabb ebben a formában. Akár már egy tárgyaláson is befejeződhet a per (amennyiben kiskorú is szerepel, úgy min. 2 tárgyalás szükséges).
Ha nincs közös megegyezés a felek között, akkor a házasság megromlásához vezető okokat fel kell tárni, illetve bizonyítani kell. Ez azt jelenti, hogy a bíróságnak minden részletre kiterjedően bizonyítási eljárást kell lefolytatni arra, hogy a házasság valóban teljesen és helyrehozhatatlanul megromlott és ehhez milyen okok vezettek el. Ennélfogva a tényfeltárásos bontás mindig hosszadalmasabb és lelkileg is megterhelőbb folyamat, mint a közös megegyezéses válás.
Felperesnek hívjuk azt a felet, aki benyújtja a keresetet, míg alperesnek azt a felet, aki ellen a válópert megindítják.
A válás megindításához a felperesnek be kell nyújtani a bíróságra a keresetlevelet, amely nem más, mint a bíróság döntésére vonatkozó kereseti kérelmet tartalmazó beadvány. A keresetlevél szükséges tartalmi elemeiről célszerű jogi képviselővel konzultálni.
A bíróság a bizonyítási eljárásokra tekintettel több tárgyalást is tarthat, ezért a per elején szinte lehetetlen megjósolni, hogy milyen hosszú lesz a válás.
Mindkét út végül ítélethozatallal zárul.
A házasság felbontása tárgyában a bíróság ítéletet hoz. Közös megegyezéssel történő válás esetén a bíróság a feleknek a járulékos kérdésekben megkötött egyezségét hagyja jóvá és ennek ugyanolyan joghatálya van, mint a bírói ítéletnek.
Fontos tisztában lenni Önnek azzal, hogy a házassági vagyon jogi kérdéseket (így a házassági vagyonközösség megszüntetését is) a felek ügyvéd által ellenjegyzett megállapodásban is rendezhetik, így elkerülhetik a költséges és hosszadalmas peres eljárást. Vagyonjogi perre alapvetően a felek közti megegyezés hiánya esetén kerül sor.
A bíróság a vagyonjogi perben a teljes vagyoni rendezés elvét követve a felek teljes vagyoni helyzetét felderíti. Ennek során vagyonleltár keretében a vagyontárgyak, jogok és kötelezettségek számbavételére és vagyonmérleg felállítására kerül sor. Mindezek után kerül a vagyon megosztásra.
Az eljárási illeték a pertárgyérték (azaz a felperes által követelt összeg) 6%-a.
A házassági perekre vonatkozó rendelkezések alapján a keresetet főszabályként azon a helyi bíróságon kell benyújtani, amelynek területén a házastársak utolsó közös lakóhelye volt.